Jak uspořádat vlastní akci?

Jak uspořádat vlastní akci?

Instrukce #codeEU

Pokud již máte zkušenosti s pořádáním vzdělávacích akcí, můžete mít zájem o hlavní instrukce k dodržení při plánování vaší akce #codeEU:

  • Snažte se udělat akci přívětivou pro začátečníky, vhodnou i pro tybez předchozích zkušeností s programováním. Nezaměřujte se na komplikované technické záležitosti, snažte se ukázat zábavnou stránku a praktické aspekty používaných technologií.
  • Formát akce je na vás. Doporučujeme ale přinejmenším vyhradit čas na to, aby mohli účastníci něco vytvořit na vlastní pěst. Ještě lepší bude, když budou moci sdílet to, co se naučili, doma s rodinou a přáteli!
  • Můžete použít jakékoliv nástroje a technologie, které jsou vám nejbližší, ale přece jen preferujeme bezplatné a veřejně dostupné nástroje a soustavy.
  • Naučit se něco zcela nového může být zastrašující. Úsměv a přátelská atmosféra vám pomohou prolomit ledy ku prospěchu těch, kteří se nepovažují za “technické” typy.
  • Je také dobrý nápad naplánovat následující kroky.
    • Jak se mohou účastníci i nadále učit?
    • Na koho se mohou obrátit s případnými otázkami?

Ještě nikdy jste neorganizoval(a) podobnou akci? Čtěte dál, není to tak složité, jak si možná myslíte!

Co budete potřebovat pro událost #codeEU

Zde je seznam toho, co budete potřebovat, pokud chcete uspořádat akci:

  1. Skupinu lidí, kteří jsou ochotni se učit. Například vaši studenti, spolupracovníci, přátelé, nebo specifická skupina, které chcete pomoci. Pamatujte si, že i dva jsou skupina!
  2. Jednoho nebo více učitelů či zprostředkovatelů. Jejich počet závisí na typu a velikosti akce. Pro praktické kurzy může být dobrý nápad vytvořit menší skupiny, které mohou pracovat s vlastními prostředníky. Události Týdne Kódování jsou obvykle zaměřeny na začátečníky, takže učitelé/prostředníci nemusí být profesionální programátoři. Je důležitější mít vášeň pro sdílení znalostí, trpělivost na zodpovězování otázek a dosti empatie pro pochopení perspektivy začátečníků. Na větších akcích může být užitečný také hostitel, který dohlédne na to, že každý má to, co potřebuje, a udřží hladký průběh celé akce.
  3. Místo k pořádání. Učebny, konferenční místnosti a různé veřejné prostory mohou být s trochou přípravy skvělými místy ke konání akce. Při určování množství lidí, které je takové místo schopné pojmout, mějte na paměti, že s množstvím praktické práce bude místnost hlučná, takže se nesnažte nacpat příliš mnoho lidí do místnosti bez oken, protože nikoho nebaví kódování s bolestmi hlavy.
  4. Počítače s vysokorychlostním připojením k internetu. V závislosti na cílové skupině můžete požádat účastníky, aby si přinesli své vlastní notebooky. V takovém případě se nezapomeňte ujistit o dostatku elektrických zásuvek. Pokud máte na místě počítačove a jiné technologie, ujistěte se, že již máte nainstalovaný potřebný software a můžete poskytnout účastníkům pokyny k nainstalování softwaru na vlastní počítače. Při plánování připojení k internetu, mějte na paměti, že účastníci budou pravděpodobně také chtít přístup ke Googlu, a možnost sdílet tuto událost prostřednictvím sociálních médií na mobilních zařízeních, takže se ujistěte, že Wi-Fi bude moci odolat extra náporu.
  5. A konečně, něco, s čím je možno pracovat. V závislosti na vaší cílové skupině se pokuste najít témata, která jsou vhodné věku účastníků a prezentujte je způsobem, který je relevantní jejich zájmům. Děti může bavit dělat hry se softwarem Scratch, teenageři mohou navrhovat seznamovací aplikace s Rails, vysokoškolákům se může hodit Python pro sběr dat či na zpracování analýz a dospělí se mohou naučit základy HTML/CSS na on-line životopis a k nastavení blogu. Za jeden den nebo i týden z nich neuděláte programátory, ale můžete svým účastníkům ukázat způsob, jak mít radost z vlastní tvorby. Při výběru tématu nezačínejte s nástroji, které chcete použít, ale zaměřte se na výsledky, kterých jimi chcete dosáhnout. Najděte na webu různé programy a osnovy a přizpůsobte je potřebám vaší skupiny.

Tip na konec: čokoláda a občerstvení udrží lidi šťastnými, a to zejména při delších akcích.

Propagační materiály

Jestliže nechcete pořádát akci pro uzavřenou skupinu studentů, spolupracovníků nebo přátel, budete muset svou akci propagovat k přilákání účastníků. Sociální média jsou dobré nástroje k propagaci a jejich pomocí se také můžete dostat do kontaktu s místními médií. Neváhejte použít jakékoli části těchto tiskových zpráv pro tento účel:

  • Evropský Týden Kódování se vrací 11 až 17 října, 2014

Můžete také použít logo Evropského týdne kódování a upravit následující zdroje pro Vaši akci (pokud je ovšem v mezích našich pravidel).

Pokud máte k dispozici omezené prostory, můžete použít třeba on-line formuláře, jako jsou Wufoo, Google Forms nebo stránky událostí na Facebooku či Eventbrite k registraci. Zatímco preferujeme akce s účastí zdarma, můžete si naúčtovat malý poplatek na pokrytí nákladů. Také se můžete se obrátit na místní IT firmy nebo jiné druhy sponzorování.

Dotazy

Pokud máte další dotazy týkající se organizování a propagace vaší akce #codeEU, můžete kontaktovat evropského ambasadora Týdne Kódovaní pro vaši zemi nebo nám poslat e-mail na europecodes@gmail.com.

Leave a Reply